Özel okullar SBS’ye göre öğrenci alacak

Geçen yıl kendi sınavlarıyla öğrenci alan yabancı özel okullar, bu yıl ise bu uygulamadan vazgeçildiğini, 8’inci sınıf SBS puanı ile öğrenci alacaklarını ilan ettiler. SABAH bu konuda yapılan değişiklikleri velilere duyurabilmek için, BİLFEN rehber öğretmenleriyle işbirliği yaparak son değişiklikleri değerlendirdi:

Türk ve yabancı özel okullar, ilköğretim 8’inci sınıf SBS sonucuna göre öğrenci alacak.
2009 yılında özel okullara girmek isteyen öğrenciler hem 7’nci hem de 8’inci sınıf konularından sorumlulardı. Bu öğrenciler 2 ayrı sınava girmek durumunda kalmışlardı. Bu yıl ise sadece 8’inci sınıf konularından sorumlu oldukları Seviye Belirleme Sınavı’nda (SBS), özel okul tercihi yapmaları yeterli olacak. Yani bu yıl öğrenciler hem 7’nci sınıf konularına çalışmayacak, hem de aynı yıl içinde ikinci bir sınava girmek zorunda kalmayacak.

Özel okulda eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler bu yıl bir tercih listesi oluşturmayacak. Sınav sonucunda her özel okul öğrenci alacağı puanı ilan edecek ve bu puanın üzerindeki öğrenciler tercih ettikleri okula kayıt yaptırabilecek.

Bir öğrenci birden fazla özel okula ön kayıt yaptırma şansına sahip olacak. Ancak ön kayıt için okula verilen ücretin yüzde 80’ini geri alabilecek, yüzde 20’si ise okulda kalacak.

Özel Okullar Sınavı ile öğrenci alımı yapan yabancı özel okullar, 2010-2011 öğretim yılında hazırlık sınıflarına, hazırlık sınıfı olmayanlar lise 1’inci sınıflara, ilköğretim 8’inci sınıf SBS sınavı sonuçlarına göre taban puanların ilanıyla, ön kayıt ve kesin kayıt sistemiyle öğrenci alacaklar. Ancak bu sene sadece yabancı özel okullar değil, Türk özel okullar da bu sınavla öğrenci alımı yapacak. Türkiye Özel Okullar Birliği, okullar arasından geçen yıl olduğu gibi 9 kişilik komisyon oluşturduklarını, bu komisyonun 8’inci sınıf SBS puanına göre öğrenci almak isteyen okulların listesini oluşturacağını, listenin Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) sunulacağını ve sınavla ilgili kayıt-kabul esaslarının belirleneceğini bildirdi.

ÖZEL OKULLAR İÇİN KAYIT DÖNEMİ

Özel Okullar, 8’inci Sınıf SBS sonuçlarına göre ön kayıt dönemleri için taban puanlarını okullarında velilerin görebileceği şekilde ilan edecek.

Adaylar, okullarca belirlenen taban puanına göre kayıt yaptırmak istedikleri okullara, kayıt takviminde belirtilen tarihler arasında başvuruda bulunacaklar.
Okul kayıt-kabul komisyonları yaptıkları ön kayıt listelerini okulda herkesin görebileceği bir yere asarak ilan edecek.
Ön kayıt yaptıran öğrencilerden okulun kontenjanı doğrultusunda kesin kayıt hakkı kazananların kayıtları, komisyonca belirlenecek tarihlerde yapılacak.
Kesin kayıt tarihinde kontenjanın dolmaması ve ilan edilen açık kontenjanın artması durumunda, belirlenen açık kontenjan kadar, sıralama listesinde bulunanlardan okulda bekleyenler tutanakla tespit edilip sıralanacak ve puan sırasına göre kayıt edilecek.

(sabah)

Reklamlar

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: