Şerif Mardin’e, ‘Emeritus Profesörlük’ unvanı


Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Prof. Dr. Şerif Mardin’e üniversitenin Tuzla’daki yerleşkesinde düzenlenen toplantıda, ”Emeritus Profesör” unvanı sunuldu.

Toplantıya katılan Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, burada yaptığı konuşmada, Şerif Mardin’in evrensel ölçekte bir bilim insanı olduğunu vurgulayarak, şunları dile getirdi:

”1995 yılından bu yana bizimle birlikte olan ve üniversitemizin kuruluş aşamalarından itibaren çok değerli katkılarda bulunmuş öğretim üyemiz Prof. Dr. Şerif Mardin, uyguladığı yöntemler, geliştirdiği özgün düşünceler, yaptığı derinlemesine araştırmalar ve Türkiye’nin yakın toplumsal tarihini aydınlatan çarpıcı sentezleriyle evrensel ölçekte bir bilim insanıdır. Sabancı Üniversitesinde ilk kez Sayın Mardin’e takdim edilen bu unvanı kendisine vermekten gurur duyuyorum.”

Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Baç da Şerif Mardin’in, 1950’lerden bugüne görev yaptığı Türk ve yabancı üniversitelerde verdiği derslerle çok sayıda öğrencinin siyaset bilimi ve sosyoloji dallarında ufuklarının açılmasını sağladığını, yetiştirdiği öğrencilerden bazılarının akademik hayata atılmalarında da etkili olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Baç, Mardin’in, Türkiye’nin sosyal ve siyasal yapısı ile Türk düşünce tarihi konularında yaptığı analizlerle bu alanlarda yeni görüş ve anlayışların yerleşmesine önemli katkıda bulunduğunu belirtti.

Prof. Mehmet Baç, ayrıca Mardin’in, çok farklı sorun ve konuları işleyebilen, gerçek anlamda disiplinler arası sosyal bilimler yapan bir isim olduğunun da altını çizdi.

-”SÖZLEŞME VE ANLAŞMA” KONULU KONFERANS-

Açıklamaya göre, toplantıda daha sonra Şerif Mardin tarafından ”Sözleşme ve Anlaşma” konulu konferans verildi.

Son iki gündeki gelişmelerin konunun önemini gösterdiğinin altını çizen Mardin, soğukkanlılığı muhafaza ederek, sözleşme ve anlaşma konusuna akademik çerçeveden bakmak gerektiğini vurguladı.

Şerif Mardin, şunları kaydetti:

”Avrupa’nın anlaşma kültürünü çalkantılarla gerçekleştirdiğini görmek gerekir. Bunu görmeyenler Avrupa kültürünü anlayamaz. Kültür, siyaset biliminin çok önemli bir noktası. Bugün siyaset bilimi bizim için çok önemli. ‘Avrupa yüz yıllar süren çalkantılar sonucu bu noktaya geldi, biz çok gerideyiz’ demeden çalışmak gerekir. Böylece biz de bir toplumsal güven ortamını oluşturabiliriz.”

Açıklamada, Sabancı Üniversitesinde onursal bir atama olan ”Emeritus öğretim üyeliği” unvanının, fakülte dekanının önerisi, rektör ve son olarak Mütevelli Heyetinin onayı ile seçkin bir akademik kariyere sahip, üniversite ve toplum için üstün hizmette bulunmuş 68 yaşını doldurarak emekli olan öğretim üyelerine verildiği bildirildi.

Reklamlar

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: